Higienizacja & Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna, RTG zębów, wizyty kontrolne

Pierwsza wizyta u dentysty

Dziecko u dentysty, wizyty adaptacyjne, zapraszamy do gabinetu Stomatologia Stapowicz w Gliwicach

Higienizacja jamy ustnej

Zdrowe i piękne zęby są wizytówką każdego człowieka. Aby jednak móc w pełni cieszyć się doskonałym stanem swojego uzębienia niezbędna jest właściwa profilaktyka jamy ustnej, która stanowi fundament mocnych i zdrowych zębów. Jedną z form zapobieganiu chorobom jamy ustnej jest higienizacja, czyli wykonanie skalingu, piaskowania, polishingu oraz fluoryzacji.
Jakie konsekwencje może powodować nieusuwany regularnie kamień nazębny?
• Nieprzyjemny zapach z ust
• Ubytki próchnicowe
• Krwawienia dziąseł podczas szczotkowania zębów
• Bolesność i zaczerwienienie dziąseł
• Rozchwianie zębów (paradontoza)

Piaskowanie – usuwanie osadów oraz przebarwień

Lekarz stomatolog zaleca, aby jako zabieg uzupełniający skaling zastosować również piaskowanie, które polega na usunięciu osadów, przebarwień i ewentualnych pozostałych drobin kamienia nazębnego. Zabieg ten wykonywany jest przy użyciu piaskarki oraz odpowiednich środków chemicznych określanych powszechnie jako piasek do zębów. Osoba wykonująca ten zabieg za pomocą końcówki urządzenia wypuszcza pod ciśnieniem wodę pomieszaną z odpowiednim środkiem do piaskowania wprost na zęby pacjenta. Dzięki temu osad i przebarwienia zębów znikają szybko i skutecznie. Piaskowanie zębów jest zabiegiem bezbolesnym.

Polishing – polerowanie zębów

Trzecim krokiem pełnej higienizacji zębów jest polishing. Jest to zabieg, który wykonuje się po skalingu oraz piaskowaniu, a polega on na dokładnym wypolerowaniu wszystkich zębów specjalną pastą o właściwościach polerujących oraz oczyszczających, aby zminimalizować ryzyko łatwego osadzania się kamienia nazębnego. Następnie osoba wykonująca zabieg poleruje zęby specjalnymi gumkami i szczotkami, które oczyszczają również powierzchnie międzyzębowe. Polishing to zabieg całkowicie bezbolesny, który trwa zaledwie kilka minut, a jego efektem są niezwykle gładkie zęby.

Skaling – usuwanie złogów oraz kamienia nazębnego

Pierwszym zabiegiem, który wykonywany jest podczas higienizacji jest skaling. Jego głównym zadaniem jest skuteczne usunięcie złogów oraz kamienia nazębnego. Najczęstszą formą wykorzystywaną w gabinetach stomatologicznych jest skaling ultradźwiękowy. Jego działanie opiera się na wibrowaniu końcówki skalera z dużą częstotliwością, a wygenerowane w ten sposób wibracje są przenoszone na zęby i rozbijają kamień. Kamień wypłukuje się przy użyciu wody. Skaling jest uznawany za zabieg niemalże bezbolesny, jednak osoby z niższą tolerancją bólową mogą czuć podczas jego wykonywania lekki dyskomfort i pozabiegowe krwawienie dziąseł, które na szczęście szybko mija.

Gliwice_Skaling_i_piaskowanie_zebow_na_czym_to_polega_Usuwanie_kamienia_i_osadu_z_zebow

Fluoryzacja – lakierowanie zębów

Ostatnim elementem składającym się na pełny pakiet higienizacji jamy ustnej jest zabieg lakierowania zębów. Osoba wykonująca fluoryzację pokrywa zęby za pomocą odpowiedniego pędzelka specjalnym lakierem zawierającym fluor. Warto dodać, że preparat ten utrzymuje się na zębach przez dłuższy czas, co pozwala na stopniowe uwalnianie fluoru. Lakierowanie zębów ma na celu zapobieganie pojawieniu się próchnicy na zębach.
Regularne usuwanie kamienia nazębnego, usuwanie złogów, osadów oraz przebarwień, a także fluoryzacja ochronią zęby przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz zapobiegną pojawianiu się próchnicy. Zabiegi te należy wykonywać minimum raz w roku, lub częściej. Gabinet Somatologia Stapowicz w Gliwicach oferuje swoim Pacjentom możliwość wykonania pełnego zabiegu higienizacji jamy ustnej.

Zabieg higienizacji – wideo

Skaling, piaskowanie, polishing, fluoryzacja – zobacz jak wygląda kompletny, profesjonalny zabieg higienizacji jamy ustnej w gabinecie stomatologicznym.

RTG zębów

Nasz gabinet jest wyposażony w nowoczesny APARAT PUNKTOWY, który umożliwia wykonywanie zdjęć koniecznych do diagnostyki w stomatologii.
Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapewnić dokładną i natychmiastową diagnozę oraz jeszcze lepiej zadbać o zdrowie naszych pacjentów.

Pytania i Odpowiedzi

Higienizacja i profilaktyka.
FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jak często powinno się chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa?

Osobom dorosłym zaleca się odwiedzać stomatologa co pół roku. Nieco częściej na wizytach kontrolnych powinny pojawiać się dzieci – aby zapobiec ewentualnemu rozwojowi próchnicy u najmłodszych, należy dzieci przyprowadzać na wizyty kontrolne co 3 miesiące.

Jak usunąć z zębów osady i przebarwienia?

Jedną z najlepszych metod pozwalających usunąć przebarwienia jest piaskowanie. To zabieg sprawdzający się nawet w przypadku ciemnych, utrwalonych plam znajdujących się na zębach. Jego wykonanie zaleca się osobom, które mają zamiar poddać się wybielaniu zębów – piaskowanie pozwala wyrównać koloryt uzębienia.

Dlaczego powinno się usuwać kamień nazębny?

Kamień to zmineralizowana płytka nazębna, a więc osad, w którym bytują drobnoustroje. Nagromadzenie kamienia nazębnego może prowadzić do mniej lub bardziej poważnych problemów – utrzymywania się nieświeżego oddechu, rozwoju próchnicy czy zakażeń mających swój początek w stanach zapalnych jamy ustnej. Kamień można łatwo usunąć za pomocą prostego zabiegu – skalingu.

Dlaczego profilaktyka zębów jest ważna?

Działania i zabiegi profilaktyczne połączone ze staranną higieną zębów pozwalają uniknąć przykrych konsekwencji związanych z rozwojem próchnicy czy innych schorzeń w obrębie uzębienia. Sprawiają też, że zęby są silne, mocne i długo służą swojemu właścicielowi. Zabiegi higienizacyjne przekładają się również na estetykę uśmiechu.

Kiedy po raz pierwszy udać się z dzieckiem do stomatologa?

Pierwsza wizyta u stomatologa powinna się odbyć już w pierwszym roku życia dziecka. Należy się na nią udać, gdy u malucha pojawił się pierwszy ząb lub dziecko ukończyło roczek.

Jak wygląda profilaktyka zębów u dzieci?

Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej – zalecenia są podobne do tych, które dotyczą dorosłych. Jednym z zabiegów pozwalających na skuteczne zabezpieczenie zębów najmłodszych jest lakowanie bruzd.

Co daje fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja to pokrycie zębów preparatem z fluorem – pierwiastkiem, który wzmacnia strukturę szkliwa oraz uodparnia je na działanie kwasów i drobnoustrojów znajdujących się w jamie ustnej.

Jak często należy lakierować zęby?

Lakierowanie zębów daje optymalne efekty, jeżeli wykonuje się je 2-4 razy w ciągu roku, co około 3-6 miesięcy.

Umów się na wizytę