Protetyka & Implanty

Profilaktyka stomatologiczna, RTG zębów, wizyty kontrolne

Protetyka & Implanty

Współpracuję z renomowanymi technikami dentystycznymi i gabinetami implantologicznymi

Rodzaje uzupełnień dentystycznych, protezy Gliwice

Typ zastosowanego uzupełnienia zależy w dużej mierze od stanu uzębienia własnego danego pacjenta. Ze względu na możliwość wyjmowania, uzupełnienia protetyczne dzielimy na uzupełnienia stałe oraz ruchome. Stałe protezy to takie, które są trwale zacementowane na zębach i nie ma możliwości swobodnego ich wyjmowania. Z kolei protezy ruchome można wyjmować z jamy ustnej. Inny podział protez przebiega ze względu na materiał ich wykonania. Mamy więc np. protezy acetalowe, protezy bezklamrowe, protezy bez podniebienia czy licówki.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Kiedyś w sytuacji, kiedy po oczyszczeniu próchnicy pozostał jedynie sam korzeń zęba, był on usuwany. Obecnie nowoczesna stomatologia proponuje trwałą odbudowę za pomocą wkładów koronowo-korzeniowych. Stosuje się je w przypadku dużego zniszczenia tkanek zęba. Mogą być wykonane z metalu lub na bazie włókna szklanego.

Stomatologia Stapowicz Mikroskop Endodontyczny

Implantoprotetyka

• Uzupełnienie protetyczne na implantach przy brakach całkowitych lub częściowych. Korona na pojedynczym zębie lub na stopie metalu.
• Uzupełnienia ruchome np. uzupełnienie protezy szkieletowej na belce, na zatrzaskach, na teleskopach przy całkowitym bezzębiu.
• Mosty na implantach przy brakach częściowych w uzębieniu lub całkowitym.

Proteza porcelanowa

Proteza porcelanowa, korony porcelanowe, mosty porcelanowe – to pojęcia, którymi zaczynamy się interesować , gdy brakuje nam jednego, kilku, a może nawet wszystkich zębów. Są to rozwiązania stałe, które uzupełniają pojedyncze braki zębowe lub całe łuki.
Proteza porcelanowa całkowita, poprawnie zwana mostem porcelanowym, to nic innego jak korony porcelanowe połączone ze sobą w jedną całość – dlatego nazywane są mostem. Ich liczba może być różna, ważne, aby pamiętać że 1 punkt w moście = 1 ząb.
Budowa mostu porcelanowego:
Zęby w moście wykonane są z porcelany – dotyczy to części zewnętrznej, wierzchniej, tej którą my widzimy, natomiast od wewnątrz (ich stelaż, podbudowa) może być wykonany z metalu (most porcelanowy na podbudowie metalowej) lub cyrkonu (most porcelanowy na podbudowie cyrkonowej). Te dwa połączenia: porcelana na metalu lub porcelana na cyrkonie, mogą być spokojnie stosowane w całej jamie ustnej (mają bardzo dobrą wytrzymałość). Natomiast jeżeli chodzi o korony czy mosty pełnoporcelanowe – częściowe (kilku punktowe) mosty można stosować w odcinkach przednich , natomiast lepiej ich unikać w odcinkach bocznych.
Oczywiście przy całkowitym bezzębiu most porcelanowy, jako że jest mostem stałym, musi być „jakoś zamontowany”. Prace takie mocuje się do wszczepionych wcześniej implantów (przeważnie przykręca). Istotne jest tutaj , iż po zabiegu wszczepienia implantów trzeba odczekać kilka miesięcy (zazwyczaj 3-6) zanim będzie można docelowy most porcelanowy założyć (porcelana jest bardzo ładnym i trwałym materiałem, świetnie imituje naturalne zęby, natomiast jest to materiał ciężki dlatego nie wolno nim obciążyć „świeżo” wszczepionych implantów.(oczywiście w czasie tych kilku miesięcy oczekiwania na pełną integracje implantów z kością pacjent otrzymuję protezę tymczasową).

Licówki policeramiczne

Uzupełnienia typu licówki to cienka płytka ceramiczna, porcelanowe lub kompozytowa nakładana na przedsionkowe powierzchnie zębów, co znacznie poprawia ich wygląd. Licówki to zabieg typowo kosmetyczny przynoszący piękny i trwały efekt w postaci poprawy koloru uzębienia. Za pomocą licówek można sprawić, że wszystkie zęby przednie będą wyglądać perfekcyjnie, nawet jeśli naturalnie są wychylone, cofnięte lub przesunięte.

Protetyka i implanty – wideo

Przedstawiamy procedurę, zalety i wady protez częściowych, mostów i implantów dentystycznych.

RTG zębów

Nasz gabinet jest wyposażony w nowoczesny APARAT PUNKTOWY, który umożliwia wykonywanie zdjęć koniecznych do diagnostyki w stomatologii.
Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapewnić dokładną i natychmiastową diagnozę oraz jeszcze lepiej zadbać o zdrowie naszych pacjentów.

Pytania i Odpowiedzi

Protetyka & Implanty
FAQ – najczęściej zadawane pytania

Jak się robi protezy i kto je wykonuje?

Protezy wykonywane są przez protetyka, natomiast w ich przygotowaniu i montażu bardzo duży udział ma lekarz stomatolog. Nierzadko leczenie protetyczne musi zostać poprzedzone innymi działaniami – np. ekstrakcją zęba. Stomatolog pobiera od pacjenta wyciski, na bazie których protetyk wykonuje protezę. Ta w toku kolejnych wizyt jest przymierzana i montowana. Wykonanie protezy może zająć od 3 do 5 wizyt.

Co to jest korona porcelanowa na podbudowie cyrkonowej?

Korona porcelanowa na podbudowie cyrkonowej nazywana jest również koroną cyrkonową lub pełnoceramiczną. Jest ona wykonana na tlenku cyrkonu, który nie drażni tkanek i nie ma właściwości uczulających. Brak podbudowy metalowej sprawia, że w tego typu koronach światło zachowuje się w sposób typowy dla własnych zębów, przez co są one nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia. Cyrkon jest zatem najbardziej estetycznym materiałem stosowanym obecnie w stomatologii.>

Protezy czy implanty – co wybrać?

Dużo zależy od stanu uzębienia pacjenta (ilości i wielkości ubytków) i opinii lekarza stomatologa na temat zalecanych rozwiązań. W tej kwestii należy indywidualnie skonsultować się ze stomatologiem, który przedstawi nie tylko zalety, ale także koszty i konsekwencje określonego rodzaju leczenia.

Co to jest wkład koronowo-korzeniowy?

Wkład koronowo-korzeniowy jest stosowany w celu wzmocnienia struktury korzenia, ale wyłącznie w zębach prawidłowo przeleczonych kanałowo oraz niewykazujących rozchwiania i zmian okołowierzchołkowych w kości. Wkład taki, jak sama nazwa wskazuje, składa się z części korzeniowej i części koronowej. Część korzeniowa ma za zadanie wzmocnić strukturę korzenia i właściwie przenosić siłę podczas żucia, natomiast część koronowa jest filarem, na którym osadza się właściwą koronę lub filar mostu.

Co to jest proteza akrylowa?

Proteza akrylowa jest uzupełnieniem ruchomym. Może być częściowa lub całkowita. Wykonana jest w masie akrylowej, która ma kolor imitujący kolor dziąseł. W masie tej umieszcza się metalowe klamry, które mają za zadanie utrzymanie protezy. Jej największą zaletą jest niski koszt wykonania. Ma ona jednak zasadniczą wadę – powoduje nienaturalne obciążenie dziąseł, co skutkuje zanikiem kości i ostatecznie osiadaniem protezy. Ponadto proteza ta nie jest elastyczna.

Czym jest protetyka na implantach?

To specyficzna metoda uzupełniania uzębienia. Polega ona na zamocowaniu tytanowych implantów, zastępujących korzeń zęba, a następnie przytwierdzeniu do nich koron protetycznych.

Jak długo trwa wszczepienie implantu?

Procedura wszczepienia implantu zębowego nie jest skomplikowana i przeprowadzana jest przez wykwalifikowanego specjalistę podczas jednej wizyty. To jeden z najmniej inwazyjnych zabiegów. Natomiast kompleksowe leczenie implantologiczne podzielone jest na kilka etapów, najczęściej chirurgiczny (wszczepienie + proces gojenia: 3-6 miesięcy) oraz protetyczny (odbudowa zęba na zintegrowanym implancie).

Czy wszczepienie implantów jest bezpieczne?

Dzięki rozwoju technologii w zdecydowanej większości przypadków implanty zębowe są całkowicie bezpieczne dla zdrowia i życia pacjentów. Jak pokazują statystyki, od 91 do 96% implantów nie ulega odrzuceniu od momentu ich wszczepienia, a prawidłowo wszczepiony implant może służyć pacjentowi nawet dożywotnio.

Umów się na wizytę