Leczenie zachowawcze

Profilaktyka stomatologiczna, RTG zębów, wizyty kontrolne

Stomatologia zachowawcza – to stomatologia estetyczna

Skuteczne i bezbolesne leczenie próchnicy zębów wykonasz w gabinecie Stomatologia Stapowicz w Gliwicach

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza zajmuje się przywróceniem naturalnych właściwości zębów, które pacjent utracił wskutek działania bodźców zewnętrznych.
Nieleczona próchnica może prowadzić nawet do utraty zębów. Stomatologia zachowawcza obejmuje również leczenie przebarwień i uszkodzeń zębów.

Odbudowa zęba materiałem światłoutwardzalnym

Wypełnienie kompozytowe jest tym, co pacjenci zwykli potocznie nazywać białą plombą. Po oczyszczeniu zęba z próchnicy, lekarz uzupełnia brakujące tkanki zęba wypełnieniem pozwalającym przywrócić w sposób maksymalnie zbliżony do naturalnego stanu pierwotny kształt i kolorystykę zęba.

Alternatywa dla tradycyjnych plomb, czyli estetyczne wypełnienia inlay oraz onlay

Każdy Pacjent przynajmniej raz w życiu musiał udać się do gabinetu stomatologicznego, aby usunąć próchnicę. Tradycyjnym rozwiązaniem jest oczyszczenie zmienionej chorobowo tkanki, a następnie wypełnienie powstałego ubytku materiałem kompozytowym. Współcześnie jednak możliwe jest również zastosowanie estetycznych wypełnień inlay oraz onlay. Są to właściwie odbudowy protetyczne, które wykonane są z porcelany. Inlay i onlay cechują się niezwykłą wytrzymałością, estetyką, a także odpornością na różnego rodzaju efekty ścierania. Z tego powodu jest to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez Pacjentów, którzy chcą cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata.
Kiedy stosujemy inlay oraz onlay? Zaleca się stosowanie tej metody w przypadku dużych ubytków próchnicowych oraz przy poważnych uszkodzeniach mechanicznych. Nowoczesne wypełnienia pozwalają niezwykle estetycznie odbudować uzębienie, przez co Pacjent może cieszyć się pięknymi efektami.

Estetyka i funkcja – stomatologia zachowawcza to stomatologia estetyczna

Każda z procedur stomatologii zachowawczej jest ważna.
Ponieważ na wczesnym etapie postępowania próchnicy jesteśmy w stanie szybko i dobrze rozwiązać problem
W ramach Stomatologia Zachowawcza Stapowicz oferujemy:
W ramach stomatologii zachowawczej oferujemy Państwu następujące rozwiązania:
• leczenie próchnicy zębów
• wypełnianie ubytków najwyższej jakości kompozytami światłoutwardzalnymi
• odbudowę korony zęba – onlay, inlay overlay
Z wizytą u dentysty nie warto zwlekać. Zapraszamy do naszego gabinetu stomatologicznego w Gliwicach.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Leczenie kanałowe, choć dla pacjenta mało komfortowe, jest metodą bezbolesną, gdyż przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym. W naszym gabinecie Stomatologia Stapowicz stosujemy bezbolesne znieczulenia komputerowe SleeperOne5. Wyjątkiem są sytuacje, gdy stan zapalny jest bardzo rozległy i nie sposób opanować go znieczuleniem.
W większości przypadków po podaniu znieczulenia ból ustępuje, co pozwala dentyście na przeprowadzenie dalszych etapów leczenia.  
.

Stomatologia Stapowicz Mikroskop Endodontyczny

Leczenie kanałowe – wideo

Dobre leczenie kanałowe to: bardzo dobre znieczulenie, perfekcyjne udrożnienie, oczyszczenie i wypełnienie kanałów aż do tkanek okołowierzchołkowych.

RTG zębów

Nasz gabinet jest wyposażony w nowoczesny APARAT PUNKTOWY, który umożliwia wykonywanie zdjęć koniecznych do diagnostyki w stomatologii.
Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapewnić dokładną i natychmiastową diagnozę oraz jeszcze lepiej zadbać o zdrowie naszych pacjentów.

Pytania i Odpowiedzi

Leczenie zachowawcze.
FAQ – najczęściej zadawane pytania

Co zrobić gdy mam starte zęby?

Przy startych zębach, trzeba znaleźć przyczynę utraty tkanek zębów, po dokładnym wywiadzie i badaniu stomatologicznym oraz badaniu stawów skroniowo-żuchwowych można zacząć dopiero leczyć. Zależnie od przyczyny takie leczenie przebiega inaczej, u niektórych pacjentów można od razu przejść do estetycznej odbudowy zębów, u innych ten proces jest wydłużony o leczenie dysfunkcji w stawie. Najważniejsze dla naszych specjalistów jest to aby przywrócić im prawidłową funkcje, estetykę i komfort na lata.

Jak uratować cały złamany ząb?

Gdy pęknięciu lub złamaniu ulegnie natomiast cały ząb i dojdzie do uszkodzenia miazgi, konieczne jest zazwyczaj wykonanie RTG zęba, a następnie leczenie kanałowe i zamontowanie wykonanego z włókna szklanego, wkładu koronowo-korzeniowego (sztyftu), mającego za zadanie zapobiegnięcie ponownemu złamaniu. Na tak przygotowany ząb, zakłada się najczęściej porcelanową koronę. Na szczęście, podobnie jak wypełnienie kompozytowe, jest ona nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia, ze względu na szybką adaptację.

Co to jest próchnica zębów?

Próchnica jest procesem rozpuszczania twardych tkanek zęba (szkliwo, zębina, cement) przez kwasy, które produkowane są przez bakterie. Ubytek spowodowany tym procesem może wydawać się łatwy do wyleczenia. W przypadku nie zastosowania odpowiednich środków leczniczych, może się pogłębiać się, zajmując kolejne tkanki zęba aż dojdzie do miazgi (nerwu zęba) powodując jego zapalenie, a następnie martwicę, co znacznie komplikuje początkowo dosyć proste leczenie.

Jak zapobiegać próchnicy?

Najprostszym, jak również najtańszym sposobem na uniknięcie przykrych dolegliwości jest profilaktyka. Przede wszystkim warto skupić się na regularnej i dokładnej higienie jamy ustnej. Przynajmniej dwa razy w roku Pacjenci powinni odwiedzić stomatologa w celu usunięcia nagromadzonych bakterii i złogów. Nie bez znaczenia jest też używana szczoteczka. Wymiana jest konieczna co 3-4 miesiące, gdyż zużyte włókna mogą ranić dziąsła.

Leczenie kanałowe – czy warto?

Zdecydowanie! Nawet najlepsze implanty i protezy nie dorównają funkcjonalnością naturalnym zębom. Warto starać się zachować uzębienie tak długo, jak to tylko możliwe.

Co po leczeniu kanałowym?

Ząb leczony kanałowo może pacjentowi służyć przez długie lata. Po przeprowadzeniu zabiegu konieczna jest szczególna dbałość o higienę jamy ustnej, przeprowadzanie regularnych higienizacji i wizyt kontrolnych, a w razie potrzeby – podstawowe działania z zakresu stomatologii zachowawczej, np. wymiana zużytych i nieszczelnych wypełnień.

Jak można wzmocnić ząb po leczeniu kanałowym?

Przede wszystkim przed leczeniem należy wymienić stare i nieszczelne wypełnienia i usunąć całą próchnicę. Przy niewielkich i średnich ubytkach, można wykonać rekonstrukcję kompozytową lub dodatkowo wzmocnić ząb wkładem koronowo-korzeniowym np. z włókna szklanego lub indywidualnym wykonanym przez technika dentystycznego zacementowanym w kanale. Przy znacznej i bardzo dużej utracie tkanek zęba zalecamy wykonanie korony protetycznej.

Leczenie kanałowe – ile nie można jeść?

Po zabiegu należy odczekać około 1-2 godzin, podczas których powinno się powstrzymać zarówno od jedzenia, jak i picia.

Umów się na wizytę