Wybielanie zębów

Profilaktyka stomatologiczna, RTG zębów, wizyty kontrolne

Wybielanie zębów w Gliwicach

Wybielanie zębów, zapraszamy do gabinetu Stomatologia Stapowicz w Gliwicach

Wybielanie zębów

W dzisiejszych czasach zdrowe zęby to nie wszystko. Oprócz dbania o wypełnienie ubytków, równie często myślimy o tym, jak nasze zęby widzą inni. Na ulicach widzimy coraz więcej osób noszących aparaty ortodontyczne. Coraz częściej korzystamy też z usług gabinetów stomatologicznych w aspekcie wybielania zębów, chętnie wybierając metodę nakładkową.

Wybielanie nakładkowe w gabinecie

Pierwszym etapem kuracji jest tak zwany etap gabinetowy. Tylko lekarz stomatolog może podjąć decyzję, czy nakładkowe wybielanie zębów jest wskazane i czy będzie skuteczne.
Etap ten przeprowadzany jest w gabinecie dentystycznym i polega na:
• zbadaniu stanu zębów i dziąseł, aby wykluczyć choroby zębów i jamy ustnej,
• ocenie stanu szkliwa, choć z reguły ta metoda jest odpowiednia nawet dla osób ze słabym i nadwrażliwym szkliwem,
• uzupełnieniu wszelkich ubytków wypełnieniem tymczasowym, które po zakończeniu procesu wybielania należy zmienić, dopasowując idealnie kolor do nowego odcienia zębów,
• usunięciu kamienia nazębnego, powszechnie dostępnymi metodami: skaling, piaskowanie (jako uzupełnienie skalingu),
• pobraniu wycisku (na klasycznych łyżkach wyciskowych) w celu wykonania indywidualnych nakładek,
• wykonaniu przez technika dwóch nakładek na podstawie odlanych modeli gipsowych.
W trakcie kolejnej wizyty pacjent mierzy nakładki i otrzymuje strzykawki z żelem wybielającym. Tylko lekarz powinien dobierać żel do wybielania zębów, dopasowując jego stężenie do stanu wrażliwości zębów konkretnego pacjenta. Po otrzymaniu szeregu instrukcji i zaleceń od lekarza, rozpoczyna się drugi etap nakładkowego wybielania.

Korzyści wynikające z wybielania zębów metodą nakładkową

• już po 2 aplikacjach różnica jest widoczna,
• żelu wystarcza najczęściej na 2 tygodnie a nakładki służą pacjentowi długo,
• metoda łatwa w użytkowaniu, bezpieczna i bardzo skuteczna,
• utrzymanie efektu to tylko 1-2 aplikacje,
• metoda jest tańsza niż wybielanie lampą.

Nakładkowe wybielanie zębów

Nakładkowe wybielanie zębów składa się z dwóch etapów: gabinetowego i domowego. Na pierwszej wizycie stomatolog zrobi odlew naszych dwóch łuków zębowych, aby na ich podstawie przygotować służące do wybielania nakładki. Samodzielnie w domu będziemy musieli nakładać je na zęby według zaleceń stomatologa i nosić przez określony czas każdego dnia przez ok. 2 tygodnie.

gliwice_wybielanie_zebow_metoda_nakladkowa

Wybielanie zębów nakładkowe w domu

Każda osoba, która korzysta z nakładkowego wybielania zębów powinna stosować się do zaleceń lekarza do samodzielnego używania nakładek i preparatu wybielającego w domu. Na czym polega ten etap procesu wybielania zębów?
• określenie czasu trwania terapii przez lekarza i jest to zazwyczaj okres od 2 do 4 tygodni,
• stosowanie nakładek ściśle według zaleceń stomatologa – najczęściej zakładane są na 4 godziny dziennie lub przed snem na noc,
• stosowanie pasty do zębów, przeznaczonej dla osób o nadwrażliwych zębach,
• przestrzeganie tak zwanej „białej diety” czyli takiej, która eliminuje z jadłospisu produkty kolorowe (barwiące), jak mocna kawa, herbata, wino, soki owocowe, buraki czy jagody,
• dokładne zakładanie nakładek z żelem, aby substancja wybielająca nie wypływała i nie podrażniała dziąseł.
Wybielanie nakładkowe w systemie domowym wymaga od pacjenta samodzielności , dużej dyscypliny i cierpliwości. Tylko codzienne, systematyczne stosowanie nakładek przynosi oczekiwane rezultaty. W przypadku tej metody proces likwidacji przebarwień jest raczej powolny, a pacjenci oczekujący natychmiastowych efektów muszą uzbroić się w cierpliwość. Wybielanie to proces stopniowego utleniania pod wpływem nadtlenku wodoru lub nadtlenku karbamidu. Powolne przenikanie do zębiny jest w stanie zlikwidować większe i bardziej oporne przebarwienia. Należy podkreślić iż powolne i rozsądne dążenie do rozjaśniania szkliwa jest skuteczniejsze i bardziej bezpieczne.

Białe zęby – wideo

Białe zęby i zdrowy uśmiech to oznaka zadbania i zdrowia. Dobra pasta to codzienna odbudowa wrażliwych zębów i przywracanie im naturalnej bieli.

RTG zębów

Nasz gabinet jest wyposażony w nowoczesny APARAT PUNKTOWY, który umożliwia wykonywanie zdjęć koniecznych do diagnostyki w stomatologii.
Dzięki niemu jesteśmy w stanie zapewnić dokładną i natychmiastową diagnozę oraz jeszcze lepiej zadbać o zdrowie naszych pacjentów.

Pytania i Odpowiedzi

Wybielanie zębów.
FAQ – najczęściej zadawane pytania

Co powinieneś o tym wiedzieć?

Aby wybielić zęby, trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo wybielanie jest stopniowym procesem rozjaśniania koloru zębów.
Różnica w uzyskanym kolorze jest sprawą indywidualną i zależy od stanu „wyjściowego”. Najczęściej pacjent uzyskuje od 2 do 5 tonów jaśniejsze zęby.
Pamiętaj, że gabinet stomatologiczny to jedyne bezpieczne miejsce do wykonania zabiegu, po konsultacji z lekarzem stomatologiem, który kwalifikuje pacjenta do zabiegu w oparciu o badanie kliniczne.
.

Jak usunąć z zębów osady i przebarwienia?

Jedną z najlepszych metod pozwalających usunąć przebarwienia jest piaskowanie. To zabieg sprawdzający się nawet w przypadku ciemnych, utrwalonych plam znajdujących się na zębach. Jego wykonanie zaleca się osobom, które mają zamiar poddać się wybielaniu zębów – piaskowanie pozwala wyrównać koloryt uzębienia.

Dlaczego powinno się usuwać kamień nazębny?

Kamień to zmineralizowana płytka nazębna, a więc osad, w którym bytują drobnoustroje. Nagromadzenie kamienia nazębnego może prowadzić do mniej lub bardziej poważnych problemów – utrzymywania się nieświeżego oddechu, rozwoju próchnicy czy zakażeń mających swój początek w stanach zapalnych jamy ustnej. Kamień można łatwo usunąć za pomocą prostego zabiegu – skalingu.

Jak długo utrzyma się efekt wybielania zębów?

Jest to zróżnicowane u każdego człowieka, zależy w dużej mierze od jedzenia i stylu życia, ale efekt utrzymuje się minimum dwa lata. Zalecane są okresowe zabiegi podtrzymujące efekt wybielania, takie jak stosowanie odpowiedniej pasty czy płynów do płukania jamy ustnej.
Wtedy efekt utrzymuje się nawet kilka lat.

Dlaczego zęby ciemnieją?

Z wielu przyczyn. Najczęściej zależy to od sposobu odżywiania się. Wiele barwników spożywczych, jak np. kawa, herbata, coca-cola, wino czerwone itp., a także nikotyna lub niektóre antybiotyki (z grupy tetracyklin) powodują powstawanie osadów nazębnych i przebarwień.
Po jakimś czasie zęby stają się trwale ciemniejsze i nie może im pomóc nawet najlepsza pasta.
Zdarza się również, że ciemnymi, żółtymi zębami obdarza nas po prostu natura. Człowiek zawsze marzył o jaśniejszym, bielszym uśmiechu. Od wielu lat stomatolodzy szukali środka, który skutecznie i trwale wybielałby zęby. Do niedawna jeszcze posługiwano się przy wybielaniu zębów środkami żrącymi i wysoką temperaturą. Tak agresywne metody mogły uszkadzać szkliwo, a więc zwiększać podatność zębów na próchnicę.

Kto może sie poddać zabiegowi wybielania?

Wybielanie daje bardzo dobre rezultaty u każdego, ale efekt jest najbardziej widoczny u osób spożywających kolorowe produkty, pijących zioła, palących papierosy. Jest on również widoczny u osób po leczeniu antybiotykami i w podeszłym wieku.

Jak bardzo wybielą się moje zęby po zabiegu?

Efekt zależy od intensywności przebarwień i doboru światła, ale zwykle zęby wybielają się o 2 do 5 tonów.

Jak należy dbać o zęby w trakcie kuracji?

W czasie trwania kuracji zalecana jest tzw. „biała dieta”. Należy unikać napojów i pokarmów powodujących przebarwienia (kawa, mocna herbata, napoje typu coca-cola, czerwone wino). W tym okresie szkliwo zębów jest częściowo odwodnione i szczególnie narażone na ponowne wchłonięcie barwników. Palenie papierosów jest niewskazane.

Umów się na wizytę